בדיקות תוכנה QA

בדיקות תוכנה מסייעות לנו לאתר את התקלות בתוכנה שלעיתים לא ניתן לאתר אותן בשלב התכנות.

בדיקות תוכנה הן תהליך המורכב מכמה שלבים אשר מסייע לנו לבצע ניתוחים שונים במטרה לקבוע את המשך פיתוחו של מוצר כלשהו. הבדיקות מתבצעות בדרך כלל כאשר המוצר נמצא כבר בארגון.

בדיקות תוכנה יבחנו את איכותו, יעילותו והתאמתו של המוצר שעומד לרשותנו. תהליך בדיקות התוכנה מספק לנו מקור לביקורת פנימית על מנת לאמוד את אופיו של המוצר, כך אנו יכולים לדעת האם המוצר מתאים לנו או לא ולבחון את הפערים בין מה שאנו מחפשים לבין מה שקיים בפועל.

נשאלת השאלה, אם יש לנו מתכנת שעושה עבודה נפלאה, מדוע נדרש בודק תוכנה? האם אנו לא סומכים על עבודתו הנאמנה?

התשובה לכך פשוטה. אין אנו מפחיתים מערכו של המתכנת, גם המתכנת הטוב ביותר עלול לבצע טעות לא מכוונת בכתיבת התוכנה ובכך להקשות על המשתמש בתוכנה. כמו בכל דבר אחר, קשה לנו לאתר את הטעויות של עצמנו, על כן חשוב להקפיד על בדיקות תוכנה דרך גורם נוסף.

בודק התוכנה יוצר אינספור מצבים אפשריים בהם הלקוח עשוי להימצא בעת השימוש בתוכנה ולבחון האם הם עלולים לגרום לתקלה בתוכנה. בדיקות אלו נקראות בדיקות ידניות.

אנו ממליצים לבצע בדיקות תוכנה דרך חברה חיצונית וזאת משום שבודק התוכנה, בודק את התוכנה נטו ולא מושפע מדעותיו של הלקוח או המתכנת, ועל כן הוא יכול לאתר את הבאגים בתוכנה בצורה הטובה ביותר ובכך חוסך ללקוח תיקונים שונים בתוכנה שהיו מתעוררים בשלב מאוחר יותר וכמובן חוסך עלויות מיותרות…

תפקידם של בודקי תוכנה כולל: הכשרת עובדים, קביעת סטנדרטים לעבודה, הטעמה אופי העבודה, קביעת אופן הדיווח על תקלות בתוכנה, הכנת מסמכי הדרכה ועוד…

בדיקות תוכנה מתחלקות לשני סוגים: ידניות ואוטומטיות.
בדיקות ידניות- מתבצעות באופן ידני על ידי בודקים המוכשרים לכך.
בדיקות אוטומטיות- ביצוע בדיקה באופן אוטומטי על ידי מערכת עם כלי בדיקה. כמו: בדיקות עומסים, בדיקות קוד, בדיקות זיכרון ובדיקות ווב. הבדיקות הללו דורשת פחות יצירתיות מהבודק אך חשיבותם איננה פחותה ולא מבטלת את הבדיקות הידניות. הבדיקות הללו מתבצעות בעיקר בארגונים גדולים.

כמו כן, ניתן לבצע:
בדיקות יחידה – בדיקות שמתבצעות עבור תוכנה אחת ספציפית.
בדיקות אינטגרציה- בדיקות שמתבצעות עבור שתי תוכנות ומעלה- כאן נבדקת האינטגרציה בין התוכנות.
בדיקות מערכת- בדיקות שמתבצעות עבור מערכת בכללותה.
בדיקות קבלה- בדיקות שמתבצעות במטרה לבחון האם המערכת פועלת על פי דרישות מוקדמות של הלקוח.

וובס מספקת שירותי מיקור חוץ בדיקות תוכנה מקצועיים הכוללים מערכי בדיקות ידניות ואוטומטיות, הגדרת תהליך המותאם באופן אישי לצרכי הארגון, המערכות והמוצר, הטמעת כלים, הדרכת בודקי תוכנה בארגון, שיפור מערכי הבדיקות הקיימים כבר בארגון ועוד…

אנו נלווה את הלקוח מתחילת התהליך ועד השלב הסופי בו המוצר פועל באופן תקין לחלוטין.